Lastnosti, ki jih ima geotermalna toplotna črpalka so zelo učinkovite v več pogledih

Zasledila sem, da ima geotermalna toplotna črpalka kar nekaj prednosti in da se vedno več ljudi odloča prav zanjo, saj porabijo relativno malo električne energije za dovajanje toplote iz zemlje v hišo, kar pa se na dolgi rok povsem splača, saj je tako položnica za elektriko res minimalna.

Zaradi iskanja po obnovljivih virih, je vedno več odločanja in razmišljanja v tej smeri, saj je takšna, geotermalna energija pravzaprav povsem naravna in obnovljiva ter okolju prijazna. Zato geotermalna toplotna črpalka povzroča manj emisij in ostalih toplotnih plinov, še posebej če jo primerjamo z drugimi načini ogrevanja, še posebej pa če izpostavimo plinske ali oljne peči. Tako nudi geotermalna toplotna črpalka tudi stabilno temperaturo, saj je temperatura tal na globini, kjer so nameščene cevi za takšno toplotno črpalko, zelo stabilna skozi vse leto, ne glede na letni čas.

Tako lahko takšni sistemi delujejo ne glede na vremenske pogoje. Ker sem želela bolje razumeti, kako geotermalna toplotna črpalka sploh deluje, sem razkisala tudi ta del. Ugotovila sem, da sistem sestoji iz cevi, ki so zakopane globoko v zemlji ali pa tudi so lahko položene v vodni vir, skozi katere pa tekočina kroži po teh ceveh. Po navadi gre za vodo oziroma mešanico vode in antifriza. Tako tekočina absorbira toploto iz zemlje in se tako preko sistemskih cevi prenese do toplotne črpalke, ki a se z tem prenosom toplota poveča in tako se toplota sprosi v ogrevanje prostorov ali pa tudi samo vode. Tako pride poleti do obratnega procesa, saj geotermalna toplotna črpalka iz notranjosti prostorov odvzame toploto in jo odvaja v zemljo.

Lastnosti, ki jih ima geotermalna toplotna črpalka so zelo učinkovite v več pogledih

A glede na to, da ima geotermalna toplotna črpalka toliko pozitivnih učinkov, da bi jo lahko imeli vsi, kot tudi vsako gospodinjstvo, pa je še vedno problem, ker je že sama namestitev dosti dražja, prav tako, pa je potrebno tudi dovoljenje, saj zahteva kar nekaj vrtin in drugih podzemnih del, ki pa niso povsod na vsaki lokaciji zaželene.